Technologia IP – AXIS

Profesjonalny nadzór wizyjny w technologii IP – AXIS.

AXIS Q6034-E

Założona w 1984 r. szwedzka firma AXIS COMMUNICATIONS specjalizuje się w rozwiązaniach IP do profesjonalnych instalacji nadzoru wizyjnego. Firma jest pionierem technologii sieciowego nadzoru, w roku 1996 stworzyła i wprowadziła na rynek pierwsze kamery IP. Dziś jest wiodącym na świecie dostawcą kamer sieciowych do monitoringu z udziałami sięgającymi 31,2% jest także zaliczana do pierwszej trójki najszybciej rozwijających się spółek w Europie. Axis Communications posiada biura w ponad 20 krajach i współpracuje z partnerami w ponad 70 krajach. Firma jest notowana n giełdzie w NASDAQ OMX Sztokholmie. Będąc światowym liderem w zakresie sieciowych rozwiązań wizyjnych, Axis Communications aktywnie promuje przechodzenie z systemów nadzoru analogowego na cyfrowy.
Portfolio urządzeń IP Axis jest najszersze na rynku i obejmuje ono kamery sieciowe, wideoserwery, oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym oraz pełną linię akcesoriów. Axis Communications rozszerza swoje portfolio, dostosowując nowe kamery do konkretnych instalacji i wymagań różnych sektorów rynku. Firma wyznacza trendy rynkowe w branży oferując wyspecjalizowane produkty sieciowe dostarczające obraz w jakości HDTV i obsługujące standard kompresji H.264. Stworzyła też wspólnie z firmą Kowa kamerę IP AXIS P1346 o rozdzielczości HDTV/ 3 MP z precyzyjnym mechanizmem sterowania przesłoną tzw. P-Iris, która gwarantuje fotograficzną jakość obrazu HD w każdych warunkach oświetleniowych. Ponadto firma wprowadziła na rynek kamery przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach zewnętrznych, działające w temperaturze od -40 oC do 50 oC, jak np. AXIS Q6032-E z funkcją Arctic Temperature Control, która może bezpiecznie uruchomić się po awarii zasilania nawet w bardzo niskiej temperaturze. Jako pierwszy na świecie, Axis wprowadził do sprzedaży prawdziwie sieciowe kamery termowizyjne AXIS Q1910 i AXIS Q1910-E do profesjonalnego nadzoru wizyjnego. Tworzą one obraz na podstawie ciepła emitowanego przez filmowane obiekty i są w pełni kompatybilne z dowolnymi instalacjami monitoringu, co sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, m. in. w lotnictwie, transporcie, logistyce, na posterunkach kontrolnych oraz jako zabezpieczenie budynków. Poniżej zaprezentujemy wybrane typy kamer oraz wprowadzimy Państwa w tematykę wideoenkoderów i dekoderów.

STAŁOPOZYCYJNE KAMERY SIECIOWE

Stałopozycyjna kamera sieciowa sprawdza się w wielu różnych zastosowaniach, ponadto dzięki swojej tradycyjnej budowie działa odstraszająco. Dostępnych jest kilka modeli z obiektywami o zmiennej ogniskowej lub/ i wymiennymi obiektywami, co zwiększa elastyczność zastosowań. Dostępne są także obudowy umożliwiające montaż kamery na zewnątrz.

STAŁOPOZYCYJNE KOPUŁOWE KAMERY SIECIOWE

Zaletę tych kamer stanowi ich dyskretna, nie rzucająca się w oczy konstrukcja oraz fakt, że trudno jest ustalić kierunek ustawienia kamery. Kopułowa obudowa kamery skutecznie zabezpiecza ją przed próbą zmiany kierunku obserwacji i rozogniskowaniem.

KAMERY SIECIOWE PTZ

Kamera sieciowa PTZ udostępnia funkcje sieciowych systemów wizyjnych w powiązaniu z mechanizmem obrotu, pochylenia, zbliżenia. Ruchami kamery można łatwo sterować za pośrednictwem komputera podłączonego do sieci. W zależności od zastosowań optymalny wybór może stanowić kamera sieciowa PTZ z widocznym ruchem i kierunkiem ustawienia obiektywu; bardziej dyskretny model, w którym wszystkie części ruchome znajdują się w obudowie; model bez części ruchomych.

KOPUŁOWE KAMERY SIECIOWE PTZ

Kopułowa kamera sieciowa PTZ daje pełną elastyczność, umożliwiając 360-stopniowy obrót i 180-stopniowe pochylenie. Oferuje rozbudowane funkcje zbliżenia i zaawansowaną konstrukcję mechaniczną, umożliwiając ciągły ruch kamery. Kamery kopułowe PTZ idealnie nadają się do monitoringu na żywo, w którym użytkownik musi aktywnie śledzić ruchy osoby lub obiektu. Mogą również działać w trybie „trasy strażnika”, w którym kamera automatycznie przechodzi między wstępnie określonymi położeniami.

TERMOWIZYJNE KAMERY SIECIOWE

Termowizyjna kamera sieciowa tworzy obraz na podstawie ciepła generowany przez dowolny obiekt, pojazd lub osobę. Takie kamery umożliwiają rejestrowanie obrazów w całkowitych ciemnościach i umożliwiają operatorom wykrywanie podejrzanych zdarzeń i podejmowanie odpowiednich kroków przez całą dobę, niezależnie od warunków. Termowizyjne kamery sieciowe stanowią doskonałe uzupełnienie każdego profesjonalnego systemu monitoringu.

WIDEOENKODERY I DEKODERY

Pomoc w migracji z analogowego systemu bezpieczeństwa do rozwiązania wizyjnego opartego o IP. Wideoenkodery Axis można łatwo zintegrować z posiadanym analogowym systemem CCTV. Wideoenkoder ( zwany również wideoserwerem) przekształca analogowy sygnał wideo do postaci cyfrowej, a następnie rozprowadza je bezpośrednio w sieci opartej o protokół IP, zmieniając tym samym kamery analogowe w urządzenia sieciowe. W dowolnym miejscu i czasie użytkownik może oglądać przekazywany na żywo obraz, korzystając z oprogramowania do zarządzania materiałem wizyjnym lub przeglądarki internetowej na dowolnym komputerze podłączonym do sieci. Wideoenkodery Axis zapewniają wiele korzyści dostępnych w sieciowych systemach wideo, jednocześnie chroniąc wcześniejsze inwestycje w systemy analogowe. 

Wróć

Zapisz na newsletter Skontaktuj się z nami