Obiekty zabytkowe, Muzea

Obiekty zabytkowe muzea, galerie sztuki – te miejsca, bądź zgromadzone w nich eksponaty i dzieła sztuki mają często bezcenną wartość historyczną i kulturalną. W takich wypadkach również ich wartość materialna jest bardzo wysoka. Poza tym budynki te są z chęcią odwiedzane przez dużą liczbę zwiedzających.

Obowiązkiem jest zapewnienie w tych obiektach zarówno bezpieczeństwa ludzi jak i zgromadzonych tam eksponatów. Szczególnym ryzykiem jest wystąpienie pożaru, który niestety bezpowrotnie potrafi zniszczyć zarówno niewielkie eksponaty, jak i duże budynki.

Szczególnym wyzwaniem w muzeach i obiektach zabytkowych jest jak najszybsze wykrycie i zlokalizowanie zagrożenia pożarem. Dlatego obiekty te oprócz zabezpieczeń antywłamaniowych oraz zabezpieczeń przed zniszczeniem eksponatów wyposażane są w zaawansowane Systemy Sygnalizacji Pożaru SSP.

DG ELPRO oferuje kompleksowe rozwiązania w tym zakresie. Jesteśmy w stanie dostarczyć systemy SSP zarówno do niewielkich muzeów, jak również do dużych i rozbudowanych architektonicznie obiektów.

Pomaga w tym duża rodzina central sygnalizacji pożaru firmy ESSER by Honeywell w skłąd której wchodzą:

  • centrale sygnalizacji pożaru ESSER FlexES Control FX2, FX10, FX18,
  • centrale sygnalizacji pożaru ESSER IQ8 Control C
  • centrale sygnalizacji pożaru ESSER 8000.

Do skutecznego i szybkiego wykrycia pożaru ESSER proponuje cały szereg czujek typowych i specjalistycznych. Duża skuteczność cechuje punktową, multisensorową czujkę O2T IQ8, której certyfikat potwierdza wykrywanie pożarów testowych od TF1 do TF9. Proponujemy również czujki termiczne – termoróżniczkowa czujka ciepła IQ8 TD i termomaksymalna czujka ciepła IQ8 TM.

W wysokich pomieszczeniach – np. nawach kościołów możemy wykorzystać czujki liniowe dymu OSID firmy ESSER z opatentowaną technologią podwójnej długości fali UV IR.

Bardzo skuteczne i szybkie wykrycie pożaru zapewniają systemy wczesnej detekcji dymu. DG ELPRO jako partner HONEYWELL proponuje technologię HPLS (High-Power-Light-Source) w oparciu o którą działa system Titanus EB i będący jego elementem Detektor zasysający ESSER Titanus Pro Sens®EB.

W obiektach zabytkowych zdarza się sytuacja, w której nie możemy doprowadzić przewodu do miejsca zainstalowania np. punktowej czujki dymu. System ESSER IQ8 daje nam możliwość wykorzystania technologii bezprzewodowej – gniazda czujki z radiobramką IQ8Wireless.

Z kolei czujka ciepła ESSER UniVario Flex WMX z sensorami 20 cm – do 2 metry pozwala nam kontrolować temperaturę w konkretnych miejscach, które chcemy szczegółowo monitorować.

System sygnalizacji pożaru może przekazywać sygnały do innych instalacji i urządzeń pracujących w obiekcie. Do realizacji tych funkcji przeznaczone są moduły wejścia / wyjścia ESSER EBK, IQ8FCT.

Równie ważna jest prawidłowa i szybka reakcja personelu obsługi na zdarzenia alarmowe i kryzysowe, jakie powstają. Pomaga w tym integracja instalacji i systemów zainstalowanych w budynku.

DG ELPRO oferuje oprogramowanie realizujące te funkcje. Są to programy z grupy:

  • SMS – Security Management System
  • PSIM – Physical Security Information Management

Proponujemy rozwiązanie firmy HONEYWELL – system wizualizacji, integracji i zarządzania bezpieczeństwem WINMAG.

Systemy sygnalizacji pożaru ESSER kompatybilne są również z oprogramowaniem SMS i PSIM wielu innych producentów.

 

Zapisz na newsletter Skontaktuj się z nami