Systemy sygnalizacji pożaru dla obiektów sportowych

Obiekty sportowe realizowane dzisiaj przez różnych Inwestorów – kluby sportowe, samorządy gminne, władze miejskie -  odznaczają się dużym zróżnicowaniem zwłaszcza pod względem wielkości. Są wśród nich małe boiska czy sale sportowe dla kilkudziesięciu lub kilkuset osób, hale widowiskowo sportowe mogące pomieścić kilkanaście tysięcy osób jak również stadiony, na trybunach których może zasiąść kilkadziesiąt tysięcy kibiców lub widzów koncertów. Obiekty te muszą często spełnić wiele wymogów budowlanych, technicznych i organizacyjnych ustanowionych w prawie kraju, na terenie którego są zlokalizowane ( w Polsce np. „Prawo budowlane”, „Ustawa o imprezach masowych”) Równolegle istnieje wiele wymogów funkcjonalnych i technicznych, które są określone np. przez międzynarodowe federacje sportowe, a które należy również wypełnić, aby uzyskać możliwość organizowania międzynarodowych imprez sportowych.

Bardzo ważnym elementem jest tutaj bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na terenie tych obiektów i uczestniczących w organizowanych zawodach, koncertach i innych imprezach. Za bezpieczeństwo tych osób zawsze odpowiedzialny jest organizator i to on wybiera obiekty, które zapewnią mu spełnienie m.in. tych wymagań.

Większość obiektów sportowych jest dzisiaj wyposażana w  szereg instalacji zapewniających ich prawidłowe funkcjonowanie. Wśród nich są systemy telewizji dozorowej, systemy kontroli dostępu, a wśród instalacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo osób szczególnie ważne Systemy Sygnalizacji Pożaru SSP i Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze DSO. Dla wielu obiektów sportowych są one obowiązkowym wyposażeniem.

Spółka DG ELPRO będąca autoryzowanym partnerem światowego lidera w tej dziedzinie – firmy ESSER by HONEYWELL oferuje pełną gamę urządzeń do tych systemów.

Systemy sygnalizacji pożaru ESSER zbudowane są w oparciu o serie skalowalnych i modułowych central sygnalizacji pożaru ESSER FlexES Control FX2, FX10, FX18; ESSER IQ8 Control C; ESSER 8000.

Na stadionach oraz w halach widowiskowo sportowych spotykamy się z różnymi czynnikami zagrożenia pożarowego.  Odpowiednio do ich charakterystyki proponujemy całą gamę czujek zapewniających skuteczne i szybkie wykrycie powstałego pożaru. 

Oferujemy punktową, multisensorową czujkę dymu O2T IQ8, której certyfikat potwierdza skuteczność wykrywania pożarów klasy TF1 do TF9. Inną zaawansowaną czujką jest optyczna czujka dymu OT Blue o charakterystyce wykrywania pożaru odpowiadającej stosowanym dawniej czujkom jonizacyjnym. Z kolei czujka OTG została wyposażona dodatkowo w detektor tlenku węgla. Proponujemy również czujki termiczne – termoróżniczkowa czujka ciepła IQ8 TD i termomaksymalna czujka ciepła IQ8 TM.

W halach sportowych z pewnością sprawdzą się zaawansowane technologicznie liniowe czujki dymu OSID firmy ESSER z opatentowaną technologią podwójnej długości fali UV IR. Znana i ceniona przez instalatorów jest też liniowa czujka dymu Fireray 5000 3-ciej generacji. Hale sportowe z dużymi trybunami wyposażone są w rozbudowane systemy wentylacji i klimatyzacji. Dla zabezpieczenia przeciwpożarowego możemy wykorzystać tutaj kanałowe czujki dymu OTblue-LKM wraz z obudową UG7 dla wykrywania pożaru centrali klimatyzacji i zadymienia powietrza wtłaczanego do hali. Ręczne adresowalne przyciski ROP IQ8 pozwolą na szybkie zgłoszenie zauważonego pożaru przez ludzi przebywających w obiekcie.

Z kolei do przekazania sygnałów sterujących do innych instalacji i urządzeń np. klap pożarowych, wentylacji, oddymiania, wind przeznaczone są moduły sterujące ESSER: eBK 4G2R, IQ8 FCT XS, IQ8 FCT LP, które są instalowane na magistrali esserbus.

W wypadku powstania zagrożenia szczególnie ważne staje się szybkie i precyzyjne powiadomienie przebywających w tych obiektach ludzi.  To zadanie z powodzeniem spełniają Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze DSO. DG ELPRO oferuje zaawansowane technicznie oraz sprawdzone rozwiązania firmy HONEYWELL – systemy VARIODYN® D1, VARIODYN® D1Comprio. W ich skład wchodzą centrale zintegrowane, Kontrolery DOM, wzmacniacze mocy serii 2XD i 4XD; stacje mikrofonowe DCS; moduły wejścia UIM, panele zasilania MSU; głośniki serii DL sufitowe i ścienne. Te elementy pozwalają zbudować system dokładnie dobrany do indywidualnych wymogów danego obiektu.

Obiekty sportowe ze względu na dużą ilość przebywających na ich terenie osób mają rozbudowane i skomplikowane powiązania pomiędzy różnymi zainstalowanymi w nich systemami. Dlatego pomocnym rozwiązaniem w zakresie integracji systemów SSP i DSO z innymi instalacjami będzie z pewnością system wizualizacji, integracji i zarządzania bezpieczeństwem WINMAG. Oprogramowanie to pomoże obsłudze m.in. w szybkiej reakcji na powstałe zdarzenia kryzysowe i podjęcie prawidłowych decyzji co do dalszych działań. Systemy sygnalizacji pożaru ESSER kompatybilne są również z oprogramowaniem SMS i PSIM wielu innych producentów.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy chętnie udzielą Państwu potrzebnych informacji.

Zapisz na newsletter Skontaktuj się z nami