FAQ

Co to jest KNX

KNX jest to europejski standard dla inteligentnych instalacji elektrycznych, które będą z czasem zastępować te konwencjonalne. KNX jest pierwszym standardem integrującym różne funkcje i systemy w jeden system. W przypadku tradycyjnych instalacji elektrycznych na etapie projektowania trzeba wyznaczyć gdzie będą poszczególne przyciski, włączniki i czym będą sterować. Dzięki systemowi KNX można praktycznie bez ograniczeń zmieniać funkcje poszczególnych elementów, czy całego  systemu. Przy zmianach nie trzeba kłaść nowych kabli i kuć ścian, wystarczy przeprogramować system.

Kolejną zaletą tego systemu jest możliwość ustalenia akcji jakie mają zachodzić przy spełnieniu konkretnych warunków, np. po zapadnięciu zmroku rolety automatycznie się zasuną, włączy się oświetlenie ogrodu, a w pomieszczeniach w których przebywają domownicy zostanie włączone oświetlenie.

Wszystkie  urządzenia KNX i instalacji budynku są  połączone za pomocą jednej magistrali BUS.

Czy żeby korzystać z KNX trzeba znać się na elektryce?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka i brzmi: „NIE”. Intuicyjna obsługa jest jedną ze większych zalet systemu KNX. Inteligentna instalacja, po poprawnym zamontowaniu przez elektryka nie tylko nie przysparza żadnych problemów natury technicznej, ale zwiększa komfort w naszym domu, oraz ułatwia życie domownikom.

Czy KNX jest systemem niezawodnym?

Tak. System udowodnił swoją wartość na przestrzeni wielu lat na całym świecie. Jest używany w ponad 100.000 domów, biur i budynków. Dzięki temu, że to prosta platforma systemowa jest odporne na uszkodzenia, oparta na SELV (safety extra low voltage) zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. W systemie KNX nie występuje jednostka centralna dzięki czemu jeśli jeden z elementów jest usuwany, cały system funkcjonuje bez żadnych problemów. Dzięki Zasilaczom z podtrzymaniem bateryjnym urządzenia funkcjonują nawet w przypadku awarii zasilania. 

KNX integruje ze sobą kilka różnych systemów sterowania. Jakie są to systemy?

System KNX pozwala między innymi sterować systemami takimi jak:

  • Oświetlenia
  • Rolet i żaluzji
  • Ogrzewania/klimatyzacji/wentylacji

Całością steruje jeden system, nie ma oddzielnych linii czy jednostek sterujących, jak to ma miejsce przy zamontowaniu samodzielnych systemów sterujących. W KNX systemy te  łączą się w inteligentne sieci, których elementy mogą pełnić funkcje indywidualnie lub grupowo. Dzięki temu zyskujemy szeroki wachlarz potencjalnych zastosowań,  które nie były możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu pojedynczych systemów, bądź też wymagały znacznego nakładu pracy. System KNX znajduje zastosowanie zarówno w prywatnych budynkach mieszkalnych, jak również w obiektach komercyjnych, takich jak biurowce i hotele. Dzięki takiej integracji kilku systemów można za pomocą jednego przycisku uruchamiać całe sceny np.  światło w pokoju kinowym zgaśnie, z sufitu zostanie wysunięty projektor i ekran. Odpowiednie nagłośnienie sprawi, że poczujesz się jakby akcja filmu rozgrywała się dookoła Ciebie.

KNX ma na celu poprawę bezpieczeństwa życia codziennego. W jaki sposób?

Z systemem inteligentnego budynku KNX, można naprawdę czuć się bezpiecznie. Wszystkie rodzaje systemów nadzoru mogą być z nim zintegrowane: na przykład detektor ruchu w okolicy wejścia i w całym domu, czujniki zbicia szyb, oraz detektory dymu. Kiedy wyjeżdżasz z domu i chciałbyś wiedzieć, na przykład, czy wszystkie okna są zamknięte, a całe oświetlenie jest wyłączone, centralny panel obok drzwi powie Ci wszystko w mgnieniu oka. Kiedy jesteś daleko, system będzie symulować Twoją obecność poprzez automatyczne sterowanie oświetleniem i zasłonami okiennymi zgodnie z Twoimi codziennymi zwyczajami.

Czy jest możliwe sprawdzanie i regulowanie funkcji budynku nawet gdy nie ma mnie w domu?

Tak. Możesz sprawdzić stan systemu w każdej chwili przez telefon komórkowy, SMS lub Internet, i zmienić status każdego elementu wedle życzenia.

Jeśli opuściłeś dom i nie jesteś pewien, czy wyłączyłeś wszystkie urządzenia np. kuchenkę czy żelazko,  wystarczy telefon bądź komputer z dostępem do Internetu, żeby odciąć główne zasilanie gniazd i tym samym dostarczanie energii elektrycznej do tych urządzeń. 

Czy KNX niezwłocznie powiadomi mnie, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu?

Tak. Można zaprogramować system w ten sposób że przy pojawieniu się jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu systemu (np. awaria zasilania, awaria urządzenia), bądź stanów alarmowych (awaria ogrzewania, zalanie, wykrycie dymu, ognia, bądź uruchomienie alarmu przeciwwłamaniowego)  informacje o takich sytuacjach zostaną wysłane przez telefon, SMS lub e-mail do Ciebie, do sąsiadów, do zaufanego elektryka lub do ochrony. Oczywiście, masz również możliwość pobierania wiadomości za pośrednictwem Internetu z dowolnego miejsca na świecie.

Czy przyciski KNX są elastyczne pod względem zmiany ich funkcji?

Niezwykle elastyczne. Po instalacji systemu KNX, funkcje budynku można zmienić, rozszerzyć i dostosować tak by spełniały Twoje indywidualne potrzeby. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujesz np. że, byłoby wygodniej jeśli któryś przycisk będzie sterował roletami a nie oświetleniem. Jedyne co musi zrobić elektryk to po prostu zmienić funkcje przypisane do przycisków. I praca jest zakończona. Dodatkowo można, w dowolnym miejscu, rozbudować sieć o nowe linie typu bus i dołączyć nowe urządzenia wraz z akcesoriami.

Czy jest sens instalować KNX jeśli wcześniej został zainstalowany nowoczesny system ogrzewania?

Tak, jeśli cenisz sobie komfort i oszczędności. Można to osiągnąć dzięki systemowi KNX który pozwala np. na regulację temperatury w danym pomieszczeniu, bądź strefie z dowolnego miejsca,  jeśli okna są otwarte KNX automatycznie zmniejszy ogrzewanie. Oprócz tego możemy ustalić temperaturę  dla określonych pór dnia i dla każdego pokoju. 

Czy naprawdę możliwe jest łączenie różnych funkcji budynku dzięki KNX, np. sterowania ogrzewaniem z systemem nadzoru?

Oczywiście tak, właśnie dzięki zastosowaniom łączącym różne systemy KNX jest tak wartościowym produktem. Urządzenia które funkcjonują w tym standardzie mogą mieć wiele zastosowań. Na przykład kontraktowy w oknach: jeżeli okna wyposażone w kontraktowy są otwarte, ogrzewanie zostanie automatycznie przełączone na znacznie niższy poziom temperatury. System może także informować, czy okno jest wciąż otwarte, kiedy pada deszcz, podczas urlopu lub w nocy. 

Czy KNX nie jest luksusem dla przeciętnego konsumenta?

KNX kosztuje mniej niż myślisz. Nie więcej, na przykład, niż dobra kuchnia. Koszty zależą od elementów instalacji, podobnie jak z samochodami mamy opcje standard i z różnymi dodatkami. Nie każdy model musi być z najwyższej półki. KNX jest dobrym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia, szczególnie w dłuższej perspektywie. Mimo, że początkowa inwestycja w okresie planowania i budowy może być wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, koszty związane z eksploatacją są znacznie mniejsze. Innymi słowy: KNX zarabia na siebie :) .

Gdzie są oszczędności w porównaniu do tradycyjnych instalacji elektrycznych?

Z systemem KNX można zaoszczędzić do 30% kosztów w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Energooszczędne aplikacje (elektryczność, ogrzewanie, itp.) i minimalne wydatki na zmiany użytkowania w dłuższej perspektywie są bardzo opłacalne, nie mówiąc już o nieporównywanie wyższym komforcie i wygodzie związanej z posiadaniem KNX.

Budżet budynku został już zamknięty. Czy jest jeszcze możliwe włączenie KNX?

Tak. System KNX można zainstalować krok po kroku, zgodnie z osobistymi priorytetami. Przy minimalnym nakładzie finansowym można uwzględnić w planach budynku magistralę typu bus. Koszty są niewielkie a korzyści ogromne, ponieważ możemy w każdej chwili wdrożyć rozwiązanie KNX bez konieczności kucia ścian. 

Czy KNX jest trudny w obsłudze?

Nie. Jego sterowniki oferują znacznie więcej możliwości niż tradycyjne rozwiązania. Sterowanie może się odbywać poprzez zwykłe przyciski, czy piloty zdalnego sterowania. Systemem KNX można również zarządzać za pomocą detektorów ruchu, paneli dotykowych, komputera, smartfona i/lub TV, a nawet automatycznie poprzez wbudowany przełącznik kontaktowy, np. taki, który wyłącza wszystkie światła w domu, gdy drzwi są zamknięte. 

Jakie są zalety KNX, jeśli chodzi o sterowanie?

Istnieje ich wiele. KNX pozwala obsługiwać wszystkie rodzaje funkcji za pomocą jednego systemu, np. jednym przyciskiem możemy sterować żaluzjami, oświetleniem i  ogrzewaniem. KNX powoduje, że życie i praca są prostsze. System pozwala na zapisanie ulubionych ustawień i mieć do nich dostęp bez przerwy za pomocą jednego naciśnięcia przycisku. Na przykład, na długie zimowe wieczory: przyciemnione oświetlenie, rolety zamknięte i odpowiednia temperatura w pokojach. Jedno naciśnięcie przycisku na ścianie lub użycie pilota i KNX dba o to wszystko dla ciebie.

Czy KNX ułatwia regulację temperatury w pomieszczeniu?

Tak. Ponieważ z KNX, można regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu, lub w danej strefie indywidualnie. Na przykład, można automatycznie podgrzewać łazienkę w godzinach porannych lub  obniżać temperaturę w biurze poza godzinami pracy. Można również ustawić godzinę kiedy ogrzewanie przejdzie w tryb nocny oszczędzając energię. 

OK, powiedzmy, że zdecyduję się na KNX. Czy mam ten sam szeroki wybór wzorów łączników, jakiego mogę oczekiwać od bardziej tradycyjnych rozwiązań?

Tak. Przyciski KNX gwarantują nie tylko inteligencję systemu, ale również estetyczny wygląd i szeroki wachlarz dostępnych produktów. Produkty możemy dopasować zgodnie z naszymi oczekiwaniami i upodobaniami. Do wyboru mamy wiele stylów: elegancki, nowoczesny czy klasyczny. Występuje też możliwość zmiany ramki ozdobnika w przypadku gdy np. zmieniamy wystrój naszego wnętrza. 

Czy naprawdę KNX ma przyciski dla wszystkich rodzajów zastosowań?

Jak najbardziej tak. Przyciski KNX mają możliwość sterowania wszystkimi instalacjami w budynku. Niezależnie od wielokrotności przycisków wszystkie występują w wersji multifunkcyjnej. Przyciski instalowane są na ścianie gwarantując dostępność, łatwość w użyciu oraz możliwość zmiany trybów pracy dzień/noc. 

Czy KNX to tylko słomiany ogień, czy też ma przyszłość?

Od momentu swojego powstania, KNX stał się międzynarodowym standardem. Obszary zastosowania to: budynki mieszkalne oraz wszelkiego rodzaju urzędy, obiekty przemysłowe, hotele, szkoły, domy i inne.  Technologia gwarantuje przyszłościowe i bezpieczne rozwiązanie, które od momentu powstania ciągle ewoluuje  i znajduje zastosowanie na całym świecie, idąc za zwiększającymi się potrzebami użytkowymi dzisiejszego świata. 

Czy muszę z góry zdecydować jakie funkcje KNX będę potrzebował później?

Nie ma takiej potrzeby. System daje dowolność rozszerzania funkcji w dowolnym czasie i zakresu produktów różnych producentów. Możliwości rozbudowywania systemu są nieograniczone i zgodne ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Daje możliwość dostosowywania się do konkretnych potrzeb zmieniających się przez całe życie. 

Jak mogę dokonać modernizacji inteligentnych technologii w moim budynku bez znacznego wysiłku i kosztów?

Systemy radiowe są bazą do późniejszej taniej i szybkiej integracji inteligentnych technologii. W przypadku modernizacji czy remontów nie ma potrzeby kucia ściany i układania kabla. Łączniki, ściemniacze, żaluzje i zestawy przycisków, mogą być kontrolowane przez system radiowy. 

Jakie korzyści płyną z platformy systemowej KNX?

KNX gwarantuje możliwość integracji systemowej. Ponadto zastosowanie systemu i automatyzacja zwiększa wartość oraz funkcjonalność nieruchomości. 

Co oznacza KNX w odniesieniu do następujących norm: EN 50090-3-1, EN 50090-3-1, 50090-4-1, 50090-3-2, 50090-5-2 i EN 50090-7-1?

Oznacza normy stworzone przez europejską organizację normalizacyjną CEN oraz ISO na świece, w celu zatwierdzenia standardu KNX jako pierwszego światowego standardu zarządzania i kontroli budynków.

Jak projektanci mogą korzystać z tego standardu?

Projektanci czy architekci zyskują gwarancję bezpieczeństwa wyboru produktów, których jakość uznana jest na całym świecie. Producenci zaś stale ulepszamy rozwiązania systemowe, dzięki czemu komfort funkcji jest ciągle poszerzany. 

Kim są członkowie Stowarzyszenia KNX?

oty działające w obszarach: dostaw energii, telekomunikacji, systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, systemów alarmowych i kontroli dostępu oraz urządzeń gospodarstwa domowego. Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie KNX liczy 100 członków na całym świecie. 

KNX oznacza nowe możliwości. Czy to również ma przełożenie na jakość rozwiązań?

Każdy producent będący członkiem Stowarzyszenia KNX jest zobowiązany do przestrzegania standardu zgodnie z normą ISO 9001. Norma obliguje do wysokiej jakości produktów, zgodności pomiędzy producentami produktów, a także obowiązkowej certyfikacji produktów. Logo KNX świadczy właśnie o przeprowadzonej certyfikacji gwarantującej jakość i bezpieczeństwo. 

Zapisz na newsletter Skontaktuj się z nami