BIUROWIEC PGE w Bełchatowie

BIUROWIEC PGE w Bełchatowie

W roku 2012 DG ELPRO zrealizowała w nowopowstałym biurowcu PGE GiEK S.A. w Bełchatowie projekt wykonawczy oraz kompleksowe instalacje niskoprądowe, okablowanie strukturalne i automatykę budynku (LonWorks i KNX) wraz z integracją i  systemem BMS.

Ciekawy projekt budynku, inspirowany działalnością koncernu, znalazł się w gronie pięciu finalistów międzynarodowego konkursu na biurowy budynek roku 2014, który organizuje portal Archdaily z siedzibą w Nowym Jorku.

Wydobycie węgla brunatnego reprezentuje część cokołowa, wykończona za pomocą rdzawo-czarnego łupka. Wytwarzanie energii elektrycznej i przesył znajduje odzwierciedlenie w części górnej. Przewód przesyłowy reprezentują części wykończone czarnymi panelami fibro-betonowymi , a energię elektryczną - szkło pomiędzy częściami z fibro-betonu. Budynek posiada nietypową konstrukcję-górna strefa obiektu podtrzymywana jest przez wielokondygnacyjną, nieregularną, kratownicę stalową o wadze 160.000 kg. Jej realizacja wynika z inspiracji formami obiektów i urządzeń spotykanych w przemyśle wydobywczym i wytwórczym, a nieregularność odwołuje się do ruchu cząstek tworzących energię elektryczną.

Wróć

Zapisz na newsletter Skontaktuj się z nami